Historie souboru

Hanácký taneční kroužek v Hrušce vznikl v roce 1971 při příležitosti akce „Svěcení zvonů“ jako folklorní skupina pod vedením tanečního odborníka pro hanácké tance pana Františka Hrabčíka z Kojetína. Základ mu dali mladí členové LIDKY (Lidový divadelní kroužek), zkoušky míval pravidelně v pátek večer v kulturním domě a vystupoval na různých kulturních a společenských akcích. Organizačně spadal pod Osvětovou besedu Kojetín a od roku 1973 patřil pod nově vzniklou Osvětovou besedu v Hrušce. Vystupuje např. na plesech v Kostelci n.H., na Hanáckých slavnostech  v Kroměříži a v Troubkách nad Bečvou, účastní se Národopisné soutěže hanáckých souborů  Prostějově, aj.
2.března 1974 uspořádal Hanácký taneční kroužek 1. Hanácký bál, který se konal v sále sokolovny v Němčicích n.H.
Po smrti vedoucího souboru převzala v roce 1975 vedení Hanáckýho tanečního kroužku paní Libuše Lakomá z Nezamyslic.
V průběhu let  se tento soubor přeměnil na dětský soubor „Hrušováček“ v čele paní Věry Spunarové z Prostějova, Zdeňky Horákové a Marie Vojtkové z Hrušky a věnoval se hanáckým tancům.  Účastnil se veřejných akcí v obci i v okrese – v roce 1979 vystoupil na Hanáckém bále v Hrušce, na oslavě MDŽ, zúčastnil se krajského kola Přehlídky dětských souborů v Blansku, Dětské přehlídky národopisných souborů v Uničově, Okresní přehlídky dětských a hanáckých souborů v Kostelci n.H. Svou činnost ukončil v roce 1992. Za 21 let své činnosti souborem prošlo přes 200 členů.
V roce 2006 uspořádali bývalí členové hanáckého souboru „Setkání hanáků po více jak 30 letech“ a v roce 2008 se při příležitosti akce „Sjezd rodáků“ v Hrušce činnost souboru znovu obnovila.
V roce 2009 se soubor registruje pod názvem „Hanácké sóbor Hruška“ a jeho vedení se ujala až do r. 2015 paní Jaroslava Hrabčíková z Kojetína.
Hanácké sóbor pořádá Hanácké bály, na kterých tradičně hraje dechová kapela Věrovanka, pravidelně se účastní Hanáckého bálu v Kojetíně a v Kostelci n.H., oslav MDŽ v Hrušce,  hodů v Hrušce a v Kojetíně, Dožaté v Pivíně, Setkání hanáků a jiných kulturních a společenských akcí.